Czy używając żarówek LED chronimy środowisko naturalne?

żarówki led

Zamienniki tradycyjnych żarówek oparte na technologii LED są u szczytu swojej popularności. Zawdzięczają to przede wszystkim temu, że są to rozwiązania wyjątkowo energooszczędne, wobec powyższego używając ich nasze rachunki za prąd obniżają się znacznie. Jednak dla wielu z nas dziś nie tylko to jest ważne – chcemy też dbać o środowisko. Czy kupując i użytkując lampy LED istotnie je chronimy?

Niskie zużycie energii

W Polsce znakomitą większość prądu wytwarzamy z węgla. Elektrownie podczas jego spalania emitują do atmosfery ogromne ilości szkodliwych substancji. Dlatego też każde obniżenie zużycia prądu powoduje też, że tych substancji zostanie wyemitowanych mniej, a my będziemy żyli w czystszym środowisku. Oczywiście nie wystarczy wymiana zaledwie jednego źródła światła, dlatego żarówki LED dobrze jest wykorzystywać we wszystkich lampach, jakie posiadamy w domu bądź mieszkaniu. Namawiajmy też znajomych, rodzinę, sąsiadów, by również poszli tą drogą. Nie będzie nam trudno, ponieważ montaż lamp LED powoduje przede wszystkim znacznie obniżenie rachunków za prąd, a za tym już każdy chętnie pójdzie, nawet jeśli nie jest zapalonym miłośnikiem czystego środowiska. Łączymy tu bowiem przyjemne z pożytecznym – mamy niższe opłaty, a jednocześnie jesteśmy bardziej ekologiczni.

Produkcja lamp LED

Żarówki diodowe podczas produkcji nie wymagają użycia żadnych szkodliwych surowców ani substancji, w przeciwieństwie na przykład do akumulatorów, stosowanych w autach elektrycznych. Przeciwnicy często podnoszą ten argument i do pewnego stopnia mają rację. Niemniej w przypadku produkcji typowej żarówki LED, wykorzystuje się jedynie odrobinę plastiku na wykonanie obudowy oraz bańki (ta czasem jest szklana, dla lepszego rozproszenia światła), reszta to elementy elektroniczne i same diody. Ich wytworzenie również nie jest ani szkodliwe dla środowiska, ani energochłonne. Przy tym komponenty te są coraz tańsze z roku na rok, dlatego zakup żarówek diodowych nie jest już żadnym wyzwaniem pod kątem finansów. Nie musimy zastanawiać się kiedy dana lampa zwróci się nam, biorąc pod uwagę jej cenę oraz oszczędności w zużyciu prądu. Ponadto jeśli zależy nam na dobru środowiska, to cena nie powinna tutaj grać przewodniej roli.
Jeśli podsumujemy wszystkie powyższe fakty, to na nasze tytułowe pytanie możemy odpowiedzieć jak najbardziej twierdząco. Żarówki LED nie wymagają użycia żadnych szkodliwych materiałów w czasie ich produkcji, a używanie tych źródeł światła w domu powoduje znaczne obniżenie zużycia energii. Przy ogromnym udziale węgla w polskiej energetyce, ma to niebagatelny wpływ na środowisko naturalne.

Dodaj komentarz