Karma dla psa – jak wybrać tę najlepszą?

To, co spożywamy, decyduje o naszym zdrowiu i kondycji fizycznej. Nie bez przyczyny mówi się przecież, że jesteśmy tym, co jemy. I nie inaczej jest w przypadku naszych czworonogów. Dobrej jakości karma dla psa rzutuje na całe jego życie. Co powinno więc naleźć się w składzie karmy dla pupila, a jakich produktów powinniśmy kategorycznie unikać?

Składy karm dla psów – na co zwracać uwagę?

Nasze domowe psy pochodzą od dzikich wilków. Na przestrzeni wielu setek lat i w procesie udomowienia ich układy pokarmowe nie uległy wielu przekształceniom. Pies jest więc nadal stworzeniem głównie mięsożernym, które dla prawidłowego rozwoju i optymalnego stanu zdrowia potrzebuje białka pochodzenia zwierzęcego. W jego diecie zbędne są węglowodany pochodzące z najróżniejszych roślin, w tym zbóż. Powinno być ich jak najmniej. Nie warto zwracać więc uwagi jedynie na składniki analityczne karmy i sugerować się procentowym udziałem białka. Sprawdzać trzeba też to, jakie dokładnie surowce zostały użyte przy jej produkcji.

Co uczula nasze psy?

Obecnie wiele czworonogów cierpi na najróżniejsze alergie i nietolerancje pokarmowe. Objawiają się one głównie niestrawnością, wymiotami i biegunkami. Przybrać też mogą formę alergii skórnych, które znacznie utrudniają zwierzęciu codzienne funkcjonowanie i obniżają komfort jego życia. Wszystkie te objawy wymagają zastosowania diety eliminacyjnej i wykluczenia z jadłospisu wszystkich uczulających psa produktów. Zazwyczaj są to zboża i produkty roślinne – pszenica, owies, kukurydza. Jednak coraz częściej obserwuje się także alergie na mięso drobiowe, czy też wieprzowe. Wybierając karmę, zwracajmy więc uwagę na to, aby jej skład był opisany jasno i czytelnie i wprost wykluczał obecność składników potencjalnie alergizujących.

Mięso mięsu nierówne

Jak już wspomnieliśmy, karma dla psa ( LINK ) powinna składać się głównie z produktów odzwierzęcych. Zaliczamy do nich mięso mięśniowe oraz podroby takie jak serca, żołądki, wątroby. Nie istnieją niestety jasno sprecyzowane przepisy mówiące o tym, jak producenci karm powinni opisywać skład swoich produktów. Dlatego też często spotkamy się z określeniami, które zmylić mają potencjalnego nabywcę. Jeśli podejrzewamy u swojego psa alergię lub nietolerancję, unikajmy więc tych karm, w których składzie znajdują się nieprecyzyjne opisy „produktów pochodzenia zwierzęcego”, a stawiajmy na te, które jasno określają ilość, rodzaj i pochodzenie użytego w produkcji mięsa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij