Nawozy do trawników – jak je stosować?

nawóz do trawników

Co zrobić, żeby trawnik był zielony, zdrowy i pięknie wyglądał? Konieczne jest regularne wykonywanie aeracji, wertykulacji, a także stosowanie nawozów. Na rynku jest wiele preparatów do nawożenia trawy, ale nie wszyscy wiedzą, jak i kiedy należy je stosować.

Dobór odpowiedniego nawozu

Dostępne w sklepach nawozy do trawników różnią się m.in. składem. Można wyróżnić preparaty azotowe, fosforowe, a także fosforowo-potasowe. Co prawda nic nie stoi na przeszkodzie, aby odżywić trawę środkiem uniwersalnym, ale najbezpieczniej jest kupować produkty przeznaczone tylko do pielęgnacji trawnika.
To, w jaki sposób zastosujemy nawóz, zależy od jego postaci. Do wyboru są preparaty:
– w płynie – uważa się je za najwygodniejsze w stosowaniu, ponieważ wystarczy je wymieszać z wodą i rozprowadzić przy pomocy spryskiwacza. Jednak nawozy w płynie nie zapewniają długotrwałego działania, trzeba je aplikować co kilkanaście dni;
– w granulkach – działają od 30 do nawet 120 dni, dlatego jednorazowe nawożenie często wystarcza, aby wzmocnić trawę i ochronić ją przed chorobami. Granulat należy rozsypać na trawniku, ale najpierw trzeba sprawdzić, czy źdźbła nie są zbyt długie i wilgotne.

Kiedy najlepiej nawozić trawnik?

Trawnik należy nawozić w okresie od marca do października. Jeśli chcemy zastosować nawóz wiosną, należy to zrobić pod koniec marca, ewentualnie na początku kwietnia, zaraz po pierwszym skoszeniu trawy i napowietrzeniu gleby, czyli aeracji. Wybrany preparat powinien mieć dużą zawartość azotu.
W okresie letnim trawę powinno się nawozić wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy temperatura nie jest już tak wysoka, jak w ciągu dnia. Możemy bez przeszkód zastosować środek uniwersalny z dużą ilością azotu w składzie. Z kolei jesienią trzeba sięgnąć po sprawdzony nawóz do trawników, który ma zwiększoną zawartość fosforu i potasu. Dzięki tym substancjom trawnik stanie się bardziej odporny na choroby i niskie temperatury. Najlepszy czas na jesienne nawożenie przypada na okres od drugiej połowy sierpnia do trzeciego tygodnia września.

Nawożenie trawnika – najważniejsze wskazówki

Nawożenie trawnika najlepiej wykonać w pochmurny dzień. Temperatura powietrza nie powinna być zbyt wysoka. Przed zastosowaniem preparatu zawsze trzeba się upewnić, że jego skład jest odpowiednio dostosowany do pory roku. Jesienią nie należy nawozić trawy środkami z azotem, bo źdźbła nie muszą już rosnąć, tylko przygotować się na nadejście zimy.
Niewłaściwie stosowane nawozy do trawników mogą doprowadzić do tzw. przenawożenia. Objawia się to przerzedzeniem trawy, utratą koloru, a także nierównomiernym wzrostem. Niedobór nawozu powoduje natomiast powstawanie charakterystycznych, żółtych plam na trawniku.

Dodaj komentarz