Nowe możliwości – dotacja termomodernizacyjna.

Dotacja termomodernizacyjna pozwala od tego roku odliczyć wydatki od podstawy opodatkowania, które są związane z termomodernizacją już istniejącego domu jednorodzinnego. Nowe okna, ocieplenie domu, modernizacja grzewczych instalacji czy też wymiana kotła to bardzo duży wydatek. Obecnie dostępne wsparcie dla inwestycji takich to pożyczka, dotacja czy też ulga podatkowa. Wszystkie wymienione pozwalają na odzyskanie znacznej części wszelkich poniesionych kosztów.

Wsparcie dla inwestycji.

Każda osoba, która planuje prace bezpośrednio służące zmniejszeniu zużycia na ogrzewanie dom oraz wody użytkowej, powinna sprawdzić, która z opcji pomocy będzie dla niej najbardziej korzystna. Od tego roku odliczać można od podstawy wydatki, które są poniesione bezpośrednio na termomodernizację. Korzyść maksymalna, czyli pomniejszenie podatku należnego, dla osób najzamożniejszych wyniesie dokładnie 16 960,00 zł. Z kolei osoby o dochodach przeciętnych zyskują najwyższej 9540,00 zł.

Warunki termomodernizacyjnego ulgi.

przeszklony budynekTermomodernizacyjna ulga przysługuje każdemu podatnikowi, który jest właścicielem czy też współwłaścicielem jednorodzinnego domu, który opłaca dochodowy podatek od fizycznych osób. Jest on obliczany zgodnie ze skalą podatkową. W ramach tejże dotacji podatnik odliczyć nie może więcej, a niżeli 53 000 tysiące złotych. Jest to kwota łączona dla wszystkich termomodernizacji wykonanych budynków, których jest właścicielem czy też współwłaścicielem.

Co jeszcze musimy wiedzieć?

Na pewno musimy wiedzieć, że ulga obejmuje tylko i wyłącznie wydatki na urządzenia, usługi oraz także materiały budowlane, które są związane z realizacją właśnie termomodernizacji budynki, które się znalazły w wykazie – DzU poz. 2489. Termomodernizacyjne przedsięwzięcie zakończone musi być przed upływem dokładnie trzech lat, licząc oczywiście od końca podatkowego roku, w którym poniesiony był pierwszy wydatek. Gdybyśmy nie dopełnili tego terminu musielibyśmy zwrócić dotację termomodernizacyjną. Trzeba także mieć faktury za wszelkie wydatki odliczane – wystawione przez podatnika VAT, który nie korzysta ze zwolnienia od tego właśnie podatku. Odliczeń wszelkich się dokonuje w zeznaniu za podatkowy rok, w którym poniesiono wydatki dane. Jeśli wydatki te będą zdecydowanie wyższe, a niżeli roczny dochód, to można je sobie odliczyć w latach kolejnych. Nie może to być jednak okres dłuższy, a niżeli sześć lat. Liczymy od samego końca roku, w którym poniesiony został pierwszy wydatek.

Podsumowanie tematu.

Jak widzimy na załączonym obrazku możliwości są. Musimy wiedzieć jak z nich skorzystać. Dotacja termomodernizacyjna podlaskie – więcej o niej dowiemy się wiele w urzędzie miejskim czy też w sieci. Oczywiście do informacji w sieci musimy podchodzić rozważnie. Czasami w sieci możemy się natknąć na informacje nierzetelne, które po prostu nie są prawdziwe. Takie informacje mogą wprowadzić nas w błąd. Zatem stawiajmy na sprawdzone źródła oraz poradniki. Będziemy wiedzieć doskonale jakie konkretnie kroku musimy począć.

Dodaj komentarz